ponedjeljak, 11 Septembar 2017 20:48

ocijeni
(0 glasova)

О граду

Многи знају да је Брод град у Републици Српској који лежи на ријеци Сави и који је граница са Хрватском.

Међутим, историја Брода сеже далеко упрошлост. Иако је ово подручје било познато већ и удоба старости “вјечног града”, први пута се помиње 1691. године и то под називом Турски Брод.Из овога је очигледно да је град служио као заштита царевине која је полако губила своју моћ. Био је заштита од новог освајача: Аустрије.

Након рата са Турском, Аустрији је припао град али не задуго јер поново бива враћен под Турско окриље.

Многи кажу да је то један од најљепших градова. Са становишта географије нема никакве сумње: рођен намјесту гдје моћна ријека љуби дивну равницу.

Тој тврдњи, на жалост, иду у прилог многобројни ратови које је град преживио, а јос се опоравља од посљедњег који је био резултат распада некадашње Југославије.

Град није познат само по рафинерији нафте, основаној 1892. Овај град има душу: спортску душу, јер се сваке године крајем јануара одржава традиционални поноћни турнир, још се многи сјећају побједа бродских рукометашица и рукометаша.

Има пјесничку душу и најљепшу химну: Баладу о равници коју је њему у част написао познати књижевник Душко Трифуновић.

pogledano 295 puta Zadnji put promjenjen ponedjeljak, 11 Septembar 2017 20:50