petak, 26 Juni 2020 14:33

ОДРЖАНА 39. СЈЕДНИЦА СО БРОД

Скупштина општине Брод je, на 39. сједници одржаној  26. јуна, усвојила нацрт Одлуке о усвајању ребаланса  буџета општине за 2020. годину у износу од 13.119.000.00 КМ, што је за 1,91% или за 246.000,00 КМ више од плана буџета општине Брод за 2020. годину. Нацртом ребаланса буџета смањене су поједине позиције буџетских средстава у укупном износу од 730.000,00 КМ, у складу са процјеном остварења истих до краја текуће године, а повећане су поједине позиције буџетских средстава у укупном износу од 976.000,00 КМ које се односе на већ реализована буџетска средства која ће бити наплаћена до краја буџетске 2020. године.

Одборници су прихватили и Одлуку о усвајању годишњег извјештаја о извршењу буџета општине Брод за период 1. јануар - 31.децембар 2019. године, као и информацију о стању потраживања буџета општине Брод закључно са 31. децембром 2019. године.

Усвојена је и информација о стању у привреди и запослености на подручју општине Брод у 2019. години, према којој је, на крају прошле године, укупан број привредних субјеката износио 348, док је број запослених био 2.888 кроз различите дјелатности, а највећи број је забиљежен у прерађивачкој индустрији, и то 863 радника. У информацији је наведено и да је у 2019. години у општину Брод увезено робе у вриједности 50.462.000 КМ, док је остварени извоз 58.065.000 КМ.

Усвојен је и Извјештај Штаба за ванредне ситуације о  активностима, мјерама и трошковима у вријеме ванредног стања изазваног појавом вируса COVID-19. Између осталог, у извјештају се наводи да је у циљу сузбијања појаве и ширења вируса корона у Републици Српској, као и на подручју општине Брод, општински Штаб за ванредне ситуације озбиљно и одговорно приступио задацима провођења потребих мјера заштите здравља становништа, посебно узимајући у обзир чињеницу да се Брод налази на граници и да је било потребно предузимати шири обим мјера заштите здравља, а при томе осигурати што мањи удар на привреду општине Брод. Општински Штаб за ванредне ситуације пратио је и проводио све мјере које је доносио Републички штаб, а које су се односиле на ограничење кретања становништва, мјере за привреднике и предузетнике, јавни сектор, евиденцију и смјештај лица у општинске карантине, као и контролу свих лица која су добила рјешење о кућној изолацији. Укупни трошкови Општине Брод, који се односе на период ванредног стања, износили су 109.197,83 КМ.

Одборници СО прихватили су и извјештаје о безбједности саобраћаја на подручју општине, те о раду правобранилаштва Републике Српске – сједиште замјеника правобраниоца Добој за период 01.01-31.12.2019. године. Усвојена је и информација  о организацији и начину обављања јавног превоза и такси превоза путника, о корисницима социјалне заштите на подручју општине и информација о материјалном положају пензионера.