utorak, 08 Maj 2018 11:34

ДАНИ ЛИПЕ НА ВУЧИЈАКУ - НАЈАВА

Позивају се сви грађани да посјете свечану манифестацију „Дани Липе на Вучијаку 2018″. Сваке суботе и недјеље, пред православни празник Спасовдан,  његује се  помен и сјећање на борбе вођене 1992. године, када је спријечено даље цијепање Републике Српске и омогућен наставак пробоја коридора под називом „Битка за пут живота и спаса“.

Борачка организација и Општина Брод Вас позивају да присуствујете обиљежавању манифестације:

У суботу, 12. маја

-           у 19 часова у  Подновљу –  помен парастос погинулим борцима Вучијачке бригаде у Спомен соби  гдје се налазе ликови 124 погинула борца Вучијачке бригаде; Организован је превоз аутобусом из Брода у 17,00 часова- повратак у 21,00 час из Подновља.

-           у 21 час у Спомен цркви на Липи  молитвени помен, паљење „Вучијачке ватре“ и дружење народа Вучијака;

У недјељу, 13. маја

• - Марш, бициклијада и маратон под називом „ПУТЕМ ПРВОГ ПРОГОНА СРБА У БиХ“:
  • За маратон и бициклијаду окупљање до 7,00 часова на Тргу Патријарха Павла;
  • За марш - окупљање до 7,30 часова код мотела „Камен“. За учеснике марша организован је превоз аутобусом из Брода у 6.30 часова испред Спортско –културног центра Брод.
    • - Oд 10 часова на Липи је планирано окупљање, света литургија, помен парастос погинулим борцима, пригодан програм и народни ручак. За грађане који желе присуствовати Светој литургији организован је превоз аутобусом из Брода у 8.30 испред Спортско –културног центра Брод. Повратак са Липе је око 14.30.
  • Програм на Липи:

• 10,00 часова дочек гостију и служба у цркви Св.Јована Владимира
  • 11,30 смотра преживјелих припадника Вучијачке бригаде
  • 11,45 опход око спомен цркве
  • 12,00 парастос погинулим и умрлим борцима
  • 12,30 полагање цвијеће на спомен обиљежја
  • 12,45 обраћање домаћина и гостију
  • 13,20 наступ КУД-ова
  • 14,30 народни ручак

Манифестација се организује у знак сјећања на формирање Вучијачке бригаде и одбрану Вучијака од продора муслиманско-хрватских снага и регуларних јединица хрватске војске из правца Брода и Дервенте, према Требави и Озрену. Том битком 1992. године створени су услови за наставак пробоја коридора назван „Битка за пут живота и спаса“. На Липи, гдје се спаја пет општина – Добој, Дервента, Брод, Модрича и Вукосавље изграђена је спомен-црква посвећена Светом Јовану Владимиру.

Фотографија је са обиљежавања Дана Липе 9.6.2013. године