УПРКОС КИШИ, ВИШЕ ОД ДВИЈЕ СТОТИНЕ ПЛАНИНАРА У ПОХОДУ НА ВУЧЈАК
Аутор: Maja Mitrović | Ажурирано: 5 Oktobra, 2025 у 22:58

Традиционални 16. планинарски слет у организацији Планинарског друштва (ПД) „Вучјак“ из Брода одржан је упркос неповољним временским условима, окупивши око 200 љубитеља природе и планинарења.
Иако киша није пратила планинарски поздрав „Ведро“, то није омело учеснике да се у јутарњим часовима окупе у излетишту Дубоковац у Доњем Клакару, одакле је кренула шетња стазом дугом 12 километара.
Предсједник ПД „Вучјак“, Синиша Чивчић, истакао је да је Видиковац у Доњим Врелима био планирано мјесто за паузу, окрепљење и заједничко фотографисање, након чега колона наставиља назад ка Дубоковцу.
„Значајно је да на наш Вучјак дође више стотина планинара и рекреативаца. Рекорд је 400 планинара, али данас је киша тако да многи са дјецом нису могли да дођу, што је разумљиво. Међутим, за нас је ово од изузетног значаја, јер и ми имамо велику планинарску активност иако смо у Посавини“, рекао је Чивчић.
Он је додао да је стаза адекватно обиљежена, приступачна за све узрасте и званично уврштена на мапу стаза Планинарског савеза Републике Српске. На слету су учествовали гости из више градова и друштава: Дервенте, Прњавора, Челинца, Бањалуке, Мањаче, Сребреника, Лукавца и Мајевице.
„Нажалост, због кише је мање учесника од очекивања, али смо се домаћински потрудили да срдачно дочекамо госте“, поручио је Чивчић, захваливши се општинској управи и спонзорима који су помогли организацију слета.
Међу учесницима су били и представници других друштава који редовно подржавају манифестацију у Броду, а један од њих је и Зоран Сарић из ПД „Корак више“ из Прњавора.
„Познајем пуно људи из Брода, јако су добри и заједно смо планинарили многе планине. Није ми први долазак у Брод, увијек се радо враћам овдје због атмосфере, друштва и стазе која је лагана за почетнике и можемо провести један лијеп дан у природи, без рачунара, у кретању, што је за мене непроцјењиво“, истакао је Сарић.
Он је додао да киша не умањује доживљај, већ га чини посебним:
„Киша која пада неће покварити доживљај, јер пјешачење по киши је нешто најромантичније и има своје чари баш као и свако годишње доба“, нагласио је он.
Слично размишља и Споменка Прерадовић из прњаворског друштва, која је први пут учествовала на манифестацији у Броду:
„Најважније је дружење, позитивна енергија, здрав ваздух, шетња и све благодети које нам природа пружа“, наглашава Споменка.
Позитивно искуство и вишегодишње пријатељство са бродским планинарима потврдио је и Миленко Драгомировић, предсједник ПД „Мотајица“ из Српца.
„Од како је формирано планинарско друштво 'Вучјак', ми смо стални гости у Броду и они код нас, тако да је ово велико пријатељство планинара наше двије општине“, изјавио је Драгомировић.
Он је указао и на шири значај планинарења, посебно за младе.
„Много је важно, посебно за омладину, за ученике, за одгој и васпитање јер се и на овај начин стичу лијепе и добре животне навике, човјек постаје самодисциплинован и једноставно ужива у природи и са природом, а човјек је дио природе“, подсјетио је планинар из Српца.
Подршку слету пружила је и Општина Брод. Начелник Милан Зечевић похвалио је ангажман ПД „Вучјак“, подсјетивши да друштво постоји већ 25 година.
„Надам се да их лоше вријеме неће обесхрабрити у њиховом науму да покажу лијепе туристичке потенцијале нашег Вучјака, да покажу шта значи дисциплина, шта значи љубав према природи и биљном и животињском свијету за чије се очување они залажу“, рекао је Зечевић.
Он је поручио да ће локална управа наставити да подржава активности које промовишу Брод као дестинацију здравог и активног живота:
„Наставићемо да подржавамо наше амбасадоре који на овако добар начин презентују нашу општину, а прије свега указујући на оно што ми понекад заборавимо – лијепе ствари које наш Брод има и које могу да се развију у позитивну причу.“











ОДРЖАН КОЛЕГИЈУМ СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ БРОД: 15. РЕДОВНА СЈЕДНИЦА БИЋЕ ОДРЖАНА 27. МАРТА
На данас одржаном клeгиjуму Скупштине општине Брод договорено је да 15. редовна сједница Скупштине општине Брод буде одржана у петак, 27. марта 2026. године са почетком у 9.00 часова, у…
13.03.2026 12:44
ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ „С КАМЕЊЕМ, ХРИСТОВИМ, БЕЛИМ“ У БРОДУ
У Народној библиотеци “Бранко Ћопић” у Броду у уторак, 17. марта, са почетком у 19 часова, биће одржана промоција књиге сабраних пјесама „С камењем, Христовим, белим“ истакнутог српског књижевника, есејисте…
13.03.2026 08:22
У СУБОТУ 18. ГОДИШЊИ КОНЦЕРТ КУЛТУРНО-УМЈЕТНИЧКОГ ДРУШТВА "ДУШКО ТРИФУНОВИЋ"
Чланови Културно-умјетничког друштва (КУД) “Душко Трифуновић” ће у суботу, 14. марта 2026. године одржати 18. по реду годишњи концерт којим ће уједно обиљежити и пунољетство Друштва. На концерту који ће…
13.03.2026 08:18