МИТРОПОЛИТ ЈАКОВОС СА ДЕЛЕГАЦИЈОМ СА ОСТРВА ЛЕЗВОС ПОСЈЕТИО СПОМЕН СОБУ ПОГИНУЛИМ БОРЦИМА
Аутор: Maja Mitrović | Ажурирано: 13 Oktobra, 2025 у 19:18

Његово Високопреосвештенство митрополит Јаковос, митрополит Мyтилинe, Ересоса и Пломарија, борави ових дана у посјети општини Брод заједно са делегацијом са грчког острва Лезвос.
У оквиру посјете, митрополит и његови сарадници су данас, заједно са начелником општине Миланом Зечевићем, обишли Спомен собу погинулим борцима, како би одали почаст и запалили свијеће херојима Одбрамбено-отаџбинског рата и подсјетили на значај његовања културе сјећања.
„Улазећи у Спомен собу сваки човјек добије снагу да се избори са свим својим проблемима, као појединац и као припадник једног народа“, истакао је Јаковос.
Предсједник Предсједништва општинске Борачке организације Зоран Видић казао је да посјета митрополита и његове делегације Спомен соби представља изузетно задовољство.
„Имали смо велику част да угостимо митрополита који је дошао у посјету нашој општини и који ће заједно са својом делегацијом присуствовати прослави славе нашег Храма и наше Општине“, рекао је Видић.
Он је додао да је презентација свега што се српском народу догађало од почетка рата па до ослобођења Брода била и прилика да се браћи из Грчке изрази захвалност за све што су учинили за наше људе, а нарочито за дјецу која су имала прилику да проведу неко вријеме на острву Лезвос.
Видић је додао да му је драго што је митрополит и ове године посјетио Брод, те што су те везе између српског и грчког народа нераскидиве.
Да су те везе дубоке и искрене, свједочи и Николина Милаковић, професорка разредне наставе која је имала прилику да са дјецом из Брода борави у Грчкој.
„Боравак дјеце у Грчкој сеже још у 1994. годину када се Бродом проламао одјек рата. У времену када није било ни струје ни воде чула се сирена грчких камиона који су довозили помоћ“, казала је Милаковић.
Након тога, три групе дјеце из Брода су узастопно — 1994, 1995. и 1996. године — боравиле у Грчкој, гдје су их угостиле пријатељске породице.
Кроз наредне године, многи од тих контаката прерасли су у искрена пријатељства, па су дјеца љета проводила код својих домаћина, а поједине групе боравиле и у дому у организацији митрополита.
„Свако двије године смо ишли у Грчку. Тамо су дјеца имала максималну пажњу, а оно што је стварно задивљујуће јесте да је он, са својих 83 године, након 30 година долазака у Брод, дошао и сада“, нагласила је Милаковић.
У знак захвалности за све што су митрополит и грчки народ учинили за дјецу из Брода, Основна школа „Свети Сава“ ће 16. октобра организовати свечани дочек и представити ретроспективу дугогодишњег пријатељства и братске сарадње.
Начелник општине Брод Милан Зечевић је нагласио да је митрополит Јаковос најзаслужнији за повезивање Општине Брод са грчким острвом Лезвос и градом Митилинијем.
„Брођани никад не смију да забораве колику помоћ су нам наша браћа Грци у том моменту пружили, колико су нас повезали, у почетку путем вјере, а затим и путем спорта, културе и других начина, и, успоставили, надамо се нераскидиве братске односе“, рекао је он.
Начелник општине је казао да је имао прилику да свједочи колико је присуство Брођана који су од 1995. године као дјеца боравили на острву Лезвос „преобликовала и промијенила живот на том острву“.
„Надамо се да ће ови братски односи наставити да се његују и у наредним годинама, а у току мјесеца новембра очекујемо и посјету административне делегације града Митилинија и општине Западни Лезвос и надам се да ћемо тиме успоставити још конкретнију сарадњу“, истакао је Зечевић.
Он је англасио да ће сви Брођани сутра, 14. октобра током прославе славе општине и славе Храма Покрова Пресвете Богородице имати прилику да присуствују богослужењу који ће предводити митрополит Јаковос са локалним свештенством.




ЗЕЧЕВИЋ: ПОНОСАН САМ ШТО ЋЕ НИКОЛАИ НА СВЈЕТСКОЈ БИЛИЈАРСКОЈ СЦЕНИ ПРЕДСТАВЉАТИ НАШУ ОПШТИНУ И НАШУ РЕПУБЛИКУ
„Поносан сам што ће овај млади човје на свјетској билијарској сцени представљати нашу општину и нашу Републику“, рекао је начелник општине Брод Милан Зечевић након разговора са тринаестогодишњим Брођанином Николаијем…
04.03.2026 14:53
РЕАЛИЗАЦИЈА ПРОЈЕКТА „ЗЕЛЕНИ ИНКЛУЗИВНИ КУТАК“ КРЕНУЛА ИЗ ГРАДСКОГ ПАРКА
Монтажа нових канти за комунални отпад у Градском парку код Спортског центра означила је почетак реализације пројекта „Зелени инклузивни кутак“, који заједнички спроводе Удружење НВО „Актив развоја грађанске сфере“ (АРГС)…
03.03.2026 16:19
ОБИЉЕЖЕНА 34. ГОДИШЊИЦА ПОЧЕТКА АГРЕСИЈЕ НА ОПШТИНУ БРОД
Служењем парастоса, паљењем свијећа и полагањем цвијећа на спомен-обиљежју погинулим борцима и цивилима Oдбрамбено-отаџбинског рата у дворишту Основне школе „Свети Сава“ данас је обиљежен 3. март – дан почетка агресије…
03.03.2026 12:07