+387 53 610 116

Вијести

ЗЕЧЕВИЋ: СВИ МЛАДИ ЉУДИ ЗАСЛУЖУЈУ ПОДРШКУ ОПШТИНЕ

Аутор: Maja Mitrović | Ажурирано: 13 Februara, 2026 у 13:15

Начелник општине Брод Милан Зечевић данас је у сали за састанке Општинске управе потписао уговор са студентима који су остварили право на стипендију у академској 2025/2026. години.

Ове године Oпштина стипендира свих стотину пријављених студената, а висина стипендије другу годину заредом биљежи раст. Основна стипендија је са 700 порасла на 800 КМ, док су стипендије за студенте из борачких категорија и успјешне студенте повећане са 800 на 960 КМ.

Новина је и то што је десет студената који су остварили највећи просјек оцјена додатно награђено.

"Прије двије године смо имали раст са 650 на 700 КМ, а сада смо основну стипендију подигли на 800 КМ. У нашој одлуци постоје три основна критеријума по којима смо увећали основну стипендију и то за студенте из реда борачких категорија, социјалних категорија и за студенте са високим просјеком“, рекао је начелник општине.

Зечевић је истакао да је број студената смањен у односу на прошлу годину, али би тај тренд могао да се промијени с обзиром на чињеницу да је забиљежено да се више младих породица вратило у Брод, што би требало позитивно да се одрази и на број бруцоша у наредним годинама.

"Будући да се из године у годину смањује број студената, ми смо одлучили да подржимо све студенте. Постоји разлика у висини стипендија, између врсних редовних студената, али и студенти који нису у редовном циклусу добили су 50 одсто од основне стипендије, јер сматрамо да сви млади људи заслужују да их општина подржи у складу са својим могућностима", нагласио је начелник општине.

Како студентима, тако и њиховим родитељима, овакав вид подршке много значи.

Јелена Игњатић, студенткиња четврте године Правног факултета остварила је просјек оцјена 8.5, а своју будућност види у Броду и вјерује да се уз много труда и рада у свом граду могу остварити успјеси.

Студент прве године Православног богословског факултета у Београду Небојша Миловановић наглашава да је стипендија добар вид помоћи како за основне потребе, тако и за обавезе на факултету.

"Ово је велики мотив и велики камен темељац не само за бруцоше, него и за старије студенте да остваре што боље резултате на факултетима", поручио је Небојша.

Уговор о стипендирању данас је потписао и Лорен Кафеџић који студира графички дизајн и визуелне комуникације у Бањалуци, те истиче да му је циљ да ову школску годину заврши као студент генерације на свом факултету.

"Потребно је доста времена да се савлада програм везан за мој смјер, а треба и доста вјештина да би се тај програм мастеровао до тог нивоа да професионално од тога зарађујете", казао је Лорен.

Начелник општине истиче да актуелна администрација различитим мјерама настоји да младим људима изађе у сусрет, те да они своју судбину вежу за Брод.

„У буџету за 2026. годину планирали смо 100.000 КМ за помоћ младим брачним паровима при стамбеном збрињавању, како у граду, тако и у селу. Припремамо и одређене привредне подстицаје који ће бити укључени у све то“, истакао је Зечевић и додао:

„Заједно са Министарством просвјете, а у сарадњи са нашим средњошколским центром регистровали смо Центар за преквалификацију и младих и одраслих, гдје су и одређене машине набављене, а све у циљу подршке младим људима да лакше дођу до запослења и наравно, да их вежемо за њихово радно мјесто“.

Сви студенти који данас нису имали прилику да преузму свој уговор могу то да учине сваког радног дана од 07:00 до 15:00 часова у шалтер сали Општинске управе Брод.

news
KУПАЛИШНА СЕЗОНА НА ГРАДСКИМ БАЗЕНИМА ПОЧИЊЕ 17. ЈУНА

Градски базени у Броду почињу са радом у сриједу, 17. јуна 2026. године, чиме званично почиње овогодишња купалишна сезона. Поводом отварања сезоне, сви посјетиоци ће првог дана имати бесплатан улаз.…

16.06.2026 07:52

news
У ПОНЕДЈЕЉАК ПОЧИЊЕ 47. АКВАРЕЛИСТИЧКА КОЛОНИЈА „САВА“

Изложбом радова насталих у прошлом сазиву, те симболичним уручењем кључа колоније у понедјељак, 22. јуна у 19.00 часова у просторијама Пошта Српске у Броду ће бити свечано отворена 47. по…

16.06.2026 07:33

news
БРОД ДОМАЋИН МЕЂУНАРОДНОГ ТАКМИЧЕЊА У ПОВЛАЧЕЊУ КОНОПЦА

Српско соколско друштво „Вучјак“ 27. јуна у Градском парку у Броду организује Међународно такмичење у повлачењу конопца, које ће од 15.00 часова окупити најбоље екипе из Републике Српске и Србије…

15.06.2026 09:50